You are currently viewing تجارت الکترونیکی در گذر زمان
سیر تحول تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی در گذر زمان

سیر زمانی تحول تجارت الکترونیکی:

 

1971 یا 1972

ARPANET راه اندازی شد


 

۱۹۷۹

Michael Aldrich

خرید آنلاین را افتتاح کرد


 

۱۹۸۱

Thomson Holidays

اولین خرید آنلاین B2B را در بریتانیا ایجاد کرد


 

۱۹۸۲

Minitel

سیستم سراسر کشور را در فرانسه به وسیله France Telecom  برای سفارش‌گیری آنلاین ایجاد کرد


 

۱۹۸۴

Gateshead

اولین خرید آنلاین B2C را به نام SIS/Tesco راه اندازی کرد


 

1984

در آوریل 1984 ، CompuServe تجارت الکترونیک را در ایالات متحده و کانادا راه اندازی می کند. این اولین سرویس جامع تجارت الکترونیکی است


 

۱۹۸۵

Nissan

فروش ماشین و سرمایه‌گذاری با بررسی اعتبار مشتری به صورت آنلاین از نمایندگی‌های فروش انجام داد


 

۱۹۸۷

Swreg

شروع به فراهم آوردن و مولف‌های اشتراک افزار و نرم‌افزار به منظور فروش آنلاین محصولاتشان از طریق مکانیسم حساب های الکترونیکی بازرگانی 


 

1989

در ماه مه 1989 ، Sequoia Data Corp. معرفی کامپومارکت ، اولین سیستم مبتنی بر اینترنت برای تجارت الکترونیکی. فروشندگان و خریداران می توانند مواردی را برای فروش ارسال کنند و خریداران می توانند پایگاه داده را جستجو کرده و با کارت اعتباری خرید انجام دهند.


 

۱۹۹۰

Tim Berners-Lee

اولین مرورگر وب را نوشت، وب جهان گستر، استفاده از کامپیوترهای جدید


 

1992

 وب سایت (www.books.com) با فروش کتاب با فرایند کارت اعتباری به صورت آنلاین افتتاح گردید.


 

۱۹۹۴

راهبر وب گرد Netscape

در اکتبر با نام تجاری Mozilla ارائه شد. Pizza Hut در صفحه وب سفارش دادن آنلاین را پیشنهاد داد. اولین بانک آنلاین باز شد. تلاش ها برای پیشنهاد تحویل گل و اشتراک مجله به صورت آنلاین شروع شد. لوازم بزرگسالان مثل انجام دادن ماشین و دوچرخه به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. Netscape 1.0 در اواخر ۱۹۹۴ با رمزگذاری SSL که تعاملات مطمئن را ایجاد می‌کرد، معرفی شد.


 

۱۹۹۵

Jeff Bezos, Amazon.com

 اولین تجارت ۲۴ ساعته رایگان راه اندازی نمود. ایستگاه‌های رادیوی اینترنتی رایگان، رادیو HK و رادیوهای شبکه‌ای شروع به پخش کردند.  Dell   و Cisco به شدت از اینترنت برای تعاملات تجاری استفاده کردند. eBay توسط Pierre  Omidyar برنامه‌نویس کامپیوتر به عنوان وب سایت حراج بنیانگذاری شد.


 

۱۹۹۸

توانایی خریداری و بارگذاری تمبر پستی الکترونیکی برای چاپ از اینترنت. گروه Alibaba در چین با خدمات B2B و C2C, B2C را با سیستم خود تأییدی تأسیس نمودند


 

۱۹۹۹

Business.com به مبلغ ۷٫۵ میلیون دلار به شرکت‌های الکترونیکی فروخته شد؛ که در سال ۱۹۹۷ به ۱۴۹٬۰۰۰ دلار خریداری شده بود. نرم‌افزار اشتراک‌گذاری فایل Napster راه‌اندازی شد. فروشگاه‌های ATG برای فروش اقلام زینتی خانه به صورت آنلاین راه‌اندازی شد.


 

۲۰۰۰

The dot-com bust


 

2001

Alibaba.com در دسامبر 2001 به سودآوری رسید.


 

۲۰۰۲

eBay برای بدست آوردن پی‌پال ۱٫۵ میلیون دلار پرداخت کرد. Niche شرکت‌های خرده فروشی و فروشگاه‌های CSN و فروشگاه‌های شبکه‌ای را با منظور فروش محصولات از طریق ناحیه‌های هدف مختلف نسبت به یک درگاه متمرکز.


 

۲۰۰۳

Amazon.com اولین سود سالیانه خود را اعلان کرد.


 

2004

DHgate.com 

اولین پلت فرم معاملات آنلاین b2b در چین ، ایجاد گردید و سایر سایت های b2b را مجبور می کند از مدل ” صفحات زرد ” دور شوند .


 

۲۰۰۷

Business.com به وسیلهٔ R.H. Donnelley با ۳۴۵ میلیون دلار خریداری شد.


 

۲۰۰۹

Zappos.com توسط Amazon.com با قیمت ۹۲۸ میلیون دلار خریداری شد. تقارب خرده فروشان و خرید اپراتورهای فروش وبسایتهای خصوصی RueLaLa.com به وسیله GSI Commerce به قیمت ۱۷۰ میلیون دلار به‌علاوه سود فروش از تا سال ۲۰۱۲.


 

۲۰۱۰

Groupon گزارش داد که پیشنهاد ۶ میلیار دلاری گوگل را رد کرده‌است. در عوض این گروه طرح خرید وب سایت های IPO را تا اواسط ۲۰۱۱ دارد.


 

۲۰۱۱

پروژه تجارت الکترونیک آمریکا و خرده فروشی آنلاین به ۱۹۷ میلیارد دلار رسیده‌است که نسبت به ۲۰۱۰ افزایش ۱۲ درصدی داشته‌است. Quidsi.com, parent company of Diapers.com توسط Amazon.com به قیمت ۵۰۰ میلیون به‌علاوه ۴۵ میلیون بدهکاری و تعهدات دیگر خریداری شد.


2014

تجارت الکترونیکی و خرده فروشی آنلاین ایالات متحده پیش بینی کرده که به 294 میلیارد دلار برسد ، افزایش 12 درصدی نسبت به سال 2013 و 9٪ از کل خرده فروشی ها. 


 

2015

Amazon.com بیش از نیمی از رشد تجارت الکترونیکی را شامل می شود ،  که تقریباً 500 میلیون SKU را در ایالات متحده می فروشد.


 

2017

خرده فروشی تجارت الکترونیک در سراسر جهان به 2.304 تریلیون دلار رسیده است که این رقم 24.8 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است